Bylinné čaje

Bylinné čaje se na rozdíl od ostatních čajů nepijí ani tak pro chuť, jako pro jejich účinky na konkrétní zdravotní problémy a jako prevence před těmito problémy. Bylinné čaje můžou být jednodruhové, např. mátový čaj, meduňkový čaj nebo směsi bylin, např. čaje proti nachlazení, urologické čaje, hubnoucí čaje apod. V případě sypaných bylinných čajů je lépe vždy vědět, jaké účinky od jednotlivých bylinek máte očekávat, nejlépe se přímo poradit s odborníkem. U porcovaných čajů je riziko menší, bylinky jsou již nadávkované a obsah a účinky jsou na obalu popsány. Pro těhotné a kojící ženy a děti jsou speciálně namíchané směsi bylin, které jsou přímo zaměřené pro jejich organismus a poskytnou mu přesně to, co potřebuje.

Mátový čaj

Mátový čajPovzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, má uklidňující účinky na náš metabolismus, pomáhá proti bolestem trávicího traktu, podporuje tvorbu žluči, dále je velmi vhodný při nachlazení, chřipce a jiných chorobách dýchacích cest, protože má protizánětlivé a dezinfekční účinky a obsažený mentol usnadňuje dýchání. Pro své dezinfekční účinky je nálev účinný také při bolesti v krku jako kloktadlo, při zánětech v dutině ústní a zároveň nám příjemně osvěží dech.

Meduňkový čaj

Čaj z meduňky má uklidňující účinky, navozuje klid tělesný i duševní, je výborný pro dobré zažívání. Meduňkový čaj velice pozitivně ovlivňuje spánek.

Šípkový čaj

Šípkový čajTradiční bylinkový čaj ze šípků má na náš organismus komplexní účinky. Šípky obsahují mnoho vitamínů - vitamín C, vitamin P, vitamíny řady B, betakaroten, vápník. Nejznámějším účinkem šípkového čaje je preventivní účinek, posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení, proti únavě, zvyšuje odolnost proti infekcím a celkově dodává sílu a osvěžuje. Šípkový čaj také zvyšuje potenci.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čajTradiční heřmánkový čaj je celosvětově používán pro mírnění celé řady zdravotních obtíží. Mírní žaludeční potíže provázené křečemi, pocitem plnosti a nadýmáním, mírní menstruační bolesti, bolesti zubů, je účinný jako prevence i lék žaludečních vředů. Časté popíjení heřmánkového čaje působí preventivně proti vzniku cukrovky II. typu, proti ztrátě zraku nebo nervovým a ledvinovým obtížím. Heřmánkový čaj je balzám nejen po zdravotní stránce, ale i po duševní, heřmánek uklidňuje, vrací pohodu a usnadňuje usínání.

 

Ibiškový čaj - karkade

Ačkoliv je ibišek u nás využívaný pouze jako součást ovocných čajů, jinde ve světě je obvyklým nápojem čaj ze samotného ibišku. Konkrétně se jedná o druh ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa L.) a do čajů jsou používané jeho nádherné velké sušené květy. Ibiškový čaj je oblíbený ve střední a severní Africe, Střední Asii, Thajsku nebo ve Střední Americe. Například v Egyptě, kde se považuje za národní nápoj, se mu říká Karkade, v Senegalu pijí ibiškový čaj jako bissap.

Ibiškový čajIbiškový čaj je na pohled temně rudý, chuťově nakyslý a velmi bohatý na vitamíny, minerály a soli. Zejména v zimním období nejvíce oceníme velké množství vitamínu C, který posílí imunitní systém a tím nám pomůže překonat různá virová onemocnění a nachlazení. Ibiškový čaj osvěží, odstraní únavu a zlepší náladu. Zároveň snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, obsažená látka Anthocyans posiluje cévní stěny. Další z užitečných účinků ibiškového čaje jsou redukce nadváhy, stimulace paměti, dezinfekční, protizánětlivé a antioxidační účinky, snižuje teplotu, působí močopudně, pomáhá rozpouštět močové kameny. Polyfenoly, které ibiškový čaj obsahuje, dokáží neutralizovat rakovinové buňky v kůži a na mozku.

Ibiškový čaj dokáže příjemně zahřát v chladném počasí nebo osvěžit jako studený nápoj v horkých dnech. Jeho kyselou chuť můžeme zmírnit oslazením medem.


Další přírodní složky, které čaje běžně obsahují a dodávají jim nejen typické aroma a chuť, ale hlavně mají pozitivní účinky na naše zdraví:

Ženšen

ŽenšenŽenšen obsahuje látky snižující hladinu cukru, cholesterolu a tuku v krvi, působí stimulačně, podporuje imunitu, má silné regenerační a rekonvalescenční účinky. Ženšen upravuje krevní tlak, posiluje cévní systém, funguje jako prevence před srdečními a cévními onemocněními. Ženšen je účinný při žaludečních obtížích, regeneruje játra, podporuje koncentraci a zlepšuje paměť. Ženšen je přírodní antidepresium. Ženšen je jedním z nejznámějších léků na mužskou neplodnost a impotenci.

Citronová tráva

Citronová tráva má příznivý vliv na trávení, podporuje schopnost koncentrace, snižuje cholesterol v krvi. Citronová tráva dodává čaji příjemné svěží citronové aroma, ale narozdíl od citronu čaj neokyselí.

Jasmín, jasmínový čajJasmín

Jasmín působí protizánětlivě, klidní játra, snižuje tlak a cholesterol. Jasmín je účinný proti nespavosti. Jasmínový čaj lze používat i jako lék proti průjmům, bolestem v podbřišku, při obtížích s játry a žaludkem.

Eukalyptus

Eukalyptus je velice účinný při dýchacích obtížích, při léčbě astmatu, zánětu průdušek, kašle, nachlazení. Eukalyptus má antibakteriální účinky.

Honeybush, medový keřMedový keř - Honeybush

Dodává čaji sladkou chuť. Medový keř pocházející z Jihoafrické republiky je účinný proti nespavosti, při léčbě alergií a při zažívacích potížích, povzbuzuje chuť k jídlu. Honeybush obsahuje velké množství vitaminů a minerálů a snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Skořice

Skořice čaji dodává pikantně nasládlou chuť a velice příjemnou vůni. Kromě toho podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a snižuje krevní tlak. Skořice se používá pro zahřátí těla, proto je většinou součástí tzv. zimních čajů. Skořice má povzbuzující účinek na tělo i mysl, zlepšuje náladu, má dezinfekční a antibakteriální účinky, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Skořice je významný antioxidant, který chrání organismus před volnými radikály a čistý krev. Skořice je přírodní afrodiziakum.

Zázvor

ZázvorZázvor je velice účinný jako prevence před chřipkou, nachlazením, bolestem hlavy, žaludečním a cestovním nevolnostem. Zázvor je zároveň protihorečnatý, antiseptický, protizánětlivý, antirevmatický. Zázvorový čaj je výborný na zažívací problémy. Zázvor odbourává tuk, proto je velice vhodný při hubnutí. Mezi další účinky zázvoru patří snižování hladiny cholesterolu v krvi a v játrech, pálivá chuť zázvoru zahřívá tělo. Zázvor je vyhlášený přírodní afrodiziakum.

Rakytník

Plody rakytníku obsahují vysoké množství vitaminu C, vitaminu A, vitamin E, vitaminu P, stopových prvků a organických kyselin. Čaj s rakytníkem má proto preventivní účinky proti chřipce a nachlazení. Rakytník podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, upravuje krevní oběh a povzbuzuje činnost jater a plic. Rakytník má skvělé detoxikační a antirevmatické účinky, zvyšuje pružnost cév. Rakytník je doporučovaný i v době těhotenství.

Ginkgo

Hlavním účinkem ginkga je rozšiřování cév a následné zlepšení prokrvení. To má za následky posílení funkce paměti a mozku, lepší soustředění. Ginkgo působí proti únavě, zlepšuje metabolismus a imunitu organismu. Ginkgo funguje i jako přírodní antidepresivum.

Guarana

GuaránaGuarana obsahuje guaranin, látku příbuznou kofeinu, která stimuluje centrální nervový systém a tím odstraňuje psychickou a fyzickou únavu, povzbuzuje mentální funkce, mozkovou činnost a zvyšuje výkon organismu. Guarana pročišťuje tělo a zrychluje metabolismus, čímž podporuje redukci váhy. Guarana zmírňuje bolest a má antidepresivní účinky. Guarana je přírodní afrodiziakum.