Čaj

ČajČaj je každodenní součástí našeho života, podle průzkumů průměrný Čech vypije ročně 260 šálků čaje a jeho spotřeba stále roste. Jen 10 % lidí uvádí, že čaj nepije vůbec. I v celosvětovém měřítku je čaj hned za vodou nejrozšířenějším nápojem. Čaje pijeme tedy téměř všichni, ale víme co je to čaj? Odkud pochází? Co čaj obsahuje a jaké má účinky na naše zdraví a náladu?

Už dávno na našem trhu není jen jeden druh černého čaje. Různých druhů najdete nejen v obchodech, specializovaných čajovnách, ale i na internetu spousty. Stačí si zvolit, jestli dáte přednost sypanému čaji, který se obecně považuje za kvalitnější, nebo porcovanému čaji, který je praktičtější a nevyžaduje žádné čajové pomůcky a čas na přípravu, porcovaný čaj si připravíte kdykoliv a kdekoliv a to ihned. Tyto stránky jsou věnované čaji převážně porcovanému.

Základ čajového pytlíčku pochází samozřejmě z Číny. Už v roce 780 čínským čajařům přišlo zajímavé louhovat čaj mezi dvěma listy papírů. Trvalo ale více než tisíc let, než došlo k vynalezení dnešního čajového sáčku. Stalo se tak v roce 1903 a oním vynálezcem byl americký obchodník s čajem Thomas Sullivan. Čaj porcovanýMalé hedvábné sáčky plněné dovezeným čajem dával svým zákazníkům. Počátkem dvacátých let už sir Lipton balil čaj do gázových sáčků a dodával je do restaurací a hotelů. Do domácností se tento vynález dostal v roce 1929. Papír se jako materiál pro výrobu čajových sáčků začal používat až kolem roku 1953. V Československu začaly Balírny obchodu vyrábět porcovaný čaj v roce 1966, jednalo se Pigi čaj. A od roku 1980 už se porcovaný čaj začal balit do čajových přebalů. Dalším skvělým vynálezem z roku 1996 je pyramidový čaj, který má větší plochu i objem, proto může být plněn kvalitnějších čajem, který má dostatečný prostor na louhování.

A teď už přímo k obsahu čajových sáčků. Skutečným čajem je pouze nápoj, který vznikne zalitím poupat a lístků z keře nebo stromu čajovníku čínského (Camellia sinensis), který se pěstuje na plantážích v tropických a subtropických oblastech. Z této rostliny jsou černý čaj, zelený čaj, bílý čaj, polozelený čaj - oolong, Pu-Erh. Ostatní u nás tzv. čaje - ovocný čaj, bylinné čaje, maté, lapacho, rooibos, honeybush - nejsou odvarem z čaje, ale z jiné rostliny. Jsou to tzv. nečaje.

Tyto informace o čajích a nečajích nejsou psané odborníkem. Jedná se souhrn informací načerpaných z různých zdrojů, po kterých jsem se sháněla, které mě zajímaly a zaujaly, protože čaje piju a potřebovala jsem si je sama pro sebe utřídit a ujasnit co vlastně piju, který čaj má jaké účinky a co obsahuje. Myslím, že je více lidí, kterým stačí takovéto roztřídění čajů a základní informace místy doplněné o zajímavé reportáže. Tyto texty nemají za úkol přinést kompletní odborné informace k tématu.

Malý přehled druhů čajů na videu: