Pu-erh

Čaj Pu-erh je jedinečný čaj pěstovaný v čínské provincii Jün-nan, kde se díky klimatickým podmínkám velmi daří širokolistým čajovníkům, některé mohou být staré i přes 2000 let. Právě tyto čajovníky jsou zdrojem velkých silných listů, ze kterých se Pu-erh vyrábí.

Tyto velké čajové listy procházejí vícenásobnou fermentací, nejprve chemickou oxidací, poté oxidací dlouhodobým působením bakterií a plísní. Pu-erh čajVýznamnou roli v celém procesu výroby Pu-erhu hraje způsob a doba skladování. Celý tento proces způsobuje jedinečnou zemitou chuť čajů Pu-erh, kterou ovlivňuje ještě spousta dalších faktorů, kvalita čaje nebo způsob jeho přípravy. I stáří čaje hraje roli, čím je starší, tím jemnější má chuť, a naopak čím déle se louhuje, tím je chuť hrubší a zemitější. Kvalita Pu-erhu se se stářím zvyšuje, stejně jako je to u vína. Podle asijské tradice se považují za nejlepší lístky pokryté jemnou vrstvou plísně. Pu-erh můžete zakoupit jako sypaný nebo porcovaný, nejkvalitnější ale bude Pu-erh lisovaný do tvarů koláče, cihly nebo hnízda. Nálev z Pu-erhu má velice tmavou barvu.

Pu-erh obsahuje třísloviny, katechiny, aminokyseliny, organické kyseliny, vitamin C, vitamin E, vitamíny skupiny B, silice, draslík, železo, fluor, hořčík, vápník, zinek, měď. Účinky Pu-erhu na náš organismus jsou proto úžasné. Pu-erh je známým pomocníkem v boji s nadváhou, redukuje hladinu cholesterolu v krvi, aktivuje látkovou výměnu v játrech, chrání před infekčními chorobami, usnadňuje trávení, posiluje imunitní systém, pročišťuje organismus a působní antidepresivně, zabraňuje srdečním chorobám, snižuje vysoký krevní tlak. Antioxidační účinky zpomalují stárnutí a působí proti civilizačním chorobám. Flavonoidy, které Pu-erh také obsahuje, působí jako prevence proti rakovině. Po čaji Pu-erh se dostaví kvalitnější, hlubší a vydatnější spánek. Pu-erh obsahuje kofein, ale přibližně 24x méně než ostatní druhy čajů.

Působením Pu-erhu se prý odbourává alkohol z krve 2x rychleji.

Příprava čaje Pu-erh jak ho dělá odborník v Číně:

 

 

A příprava čaje, jak probíhá u nás: