Rooibos

Mezi čaje, které ve skutečnosti čajem nejsou, protože se nejedná o žádnou část z čajovníku, patří rooibos. Naopak zdrojem rooibosu jsou keře se zrzavými jehličkami vysoké 1 až 1,5 metru, z jejichž kůry se rooibos získává a pro svou barvu se mu také říká červený čaj. Keř rooibosu pochází z Jižní Afriky z oblasti poblíž Kapského města, která je dodnes jediným místem, kde se pěstuje a vyváží do celého světa.

Již od roku 1930 jsou známé velmi pozitivní účinky čaje rooibos. Rooibos má uklidňující účinky nejen na trávení, ale i psychiku, potlačuje stavy úzkosti a deprese. Rooibos neobsahuje žádný kofein, proto se může podávat i dětem pro klidný spánek, stejně jako se doporučuje pití rooibosu v těhotenství a v době kojení. Z dalších účinků, které dělají rooibos hotovým pokladem, jsou to močopudné účinky, příznivé účinky na pleť, zmenšuje exémy a podráždění kůže, má protialergické účinky, zmírňuje křeče, posiluje činnost imunitního systému, příznivě ovlivňuje játra a snižuje hladinu cukru v krvi. Každý, kdo bojuje s nadváhou, jistě ocení účinek na spalování tuků v organismu - rooibos pomáhá hubnout. Vysoký obsah fluoru v rooibosu zaručuju ochranu zubů před zubním kazem. Antibakteriální a antivirové účinky pomáhají proti aftům, zánětům v krku nebo dásní. Rooibos je skvělým lékem na bolest hlavy a látky obsažené v rooibosu příznivě působí na vznik hormonu štěstí.

Rooibos obsahuje také flavonoidy, které působí jako antioxidant likvidující volné kyslíkové radikály a funguje proti srdečním a cevním chorobám a nezanedbatelné jsou i jeho protirakovinové účinky. Rooibos je doporučován nejen jako prevence proti nádorovým onemocněním, ale i jako podpůrný léčivý prostředek, zejména při rakovině kůže, plic, žaludku nebo střev.

K dalším důležitým stopovým prvkům, které rooibos obsahuje, patří železo, měď, sodík a draslík. A co nám tyto prvky poskytují? Železo, které je v rooibosu ve velice dobře vstřebatelné formě, je výbornou prevencí proti chudokrevnosti, proto se pití rooibosu doporučuje i v těhotenství, kojícím ženám, dětem, sportovcům, dárcům krve nebo těžce pracujícím lidem. Obsažená měď podpoří vstřebávání železa a vitaminu C, což je velice důležité při nachlazení a v období rekonvalescence. Sodík a draslík potřebujeme pro růst svalové tkáně, takže i zde platí doporučení pití rooibosu těhotným a kojícím ženám, sportovcům a všem osobám, které chtějí pečovat o své zdraví.

Na našem trhu je běžně k dostání sypaný rooibos nebo rooibos porcovaný přírodní nebo s různými příchutěmi. Pokud si nevyberete z velké spousty příchutí, jako vanilka, karamel, citron a med nebo citrusů, můžete si rooibos dochutit sami podle své chuti, zjemnit mlékem nebo smetanou, osladit cukrem nebo medem, nebo dodat osvěžující chuť citronem.

 

A jaké jsou osudy rooibosu, než se dostane do vašeho šálku?